Blog ze světa outdooru ☀ Průvodce outdoorovým a sportovním vybavením.

Výstroj a výzbroj pro lezení Via Ferrata

Každý, kdo se chystá na túru po zajištěných cestách ví, že jednou ze základních předpokladů bezpečného pohybu a úspěšného absolvování zajištěných cest je správné a funkční vybavení. Základními položkami výstroje a výzbroje jsou boty, sedací nebo sedací a hrudní nebo kombinovaný úvazek, souprava pro zajištěné cesty s brzdou Y, přilba🡕 , rukavice🡕 pro feraty a evtl. i jedna krátká smyčka (např. 50 cm) a jedna karabina🡕 se zámkem.

Boty

Správná volba je velmi důležitá a hraje zásadní roli především při pohybu po těžkých feratách s malými stupy. Bota by měla být lehká, ale pevná a měla by mít profilovanou podrážku. Mezi takovéto vhodné výrobky patří např. kompaktní boty Millet High Rock, boty Tower GTX od Garmontu nebo Sasslong NBK GV GTX od firmy Asolo.

V poslední době se zvláště na težké feraty s nepatrnými stupy nebo na feraty vedené po dlouhých strmých plotnách, kde je třeba využívat tření, prosazují i lehké horské boty, u kterých špičky jsou bez profilu. S těmito botami je možná i pohodlná chůze ve skalním terénu a není tedy nutné mít druhý pár bot s profilovanou podrážkou v batohu🡕 . Takovými výrobky jsou např. boty La Sportiva Rock Jock. Širokou palety vhodných boty na zajištěné cesty nabízí i Meindl.

Úvazek

V posledním období se vedou diskuse o tom, který typ úvazku pro feraty je správný. Stačí jen sedací úvazek nebo je nutné ho doplnit ještě o hrudní úvazek a nebo je pro tento druh lezení nejlépe používat kombinovací úvazek? Zkušenosti z pádů i testy s těmito typy úvazků na zajištěných cestách vypovídají spíše o vhodnosti nebo určité přednosti jednoho s těchto typů.

Samostatný sedací úvazek umožňuje větší pohyblivost horní poloviny těla a volnější a flexibilnější pohyb po skále především u těžkých cest. Na druhou stranu ale dlouhý pád s kletrem na zádech na těžké cestě (kolíky bývají mezi sebou např. 5 metrů a pádový faktor je při tom značný) může znamenat překocení na záda a těžký úraz vč. poranění páteře.

Sedací a hrudní úvazek propojený prusíkem nebo kombinovaný úvazek posouvají sice těžiště lezce výše a nebezpečí překocení lezce při dlouhém pádu s kletrem zde není takové jako u samostatného sedacího úvazku, přesto takovýto nečekaný pád může vést i např. k poškození horní krční obratle.

Důležitým momentem, jaký úvazek si vzít na feraty, je i zkušenost lezce. Možná budou méně zkušení feratisté, jejichž výkonnost a kondice odpovídá zajištěným cestám do obtížnosti C, spíše sahat po kombinovaném úvazku nebo po kombinaci sedacího a hrudního úvazku. Naproti tomu zkušení feratisté s dobrou přípravou a kondicí budou na těžkých cestách možná preferovat sedací úvaz, protože s pádem tak trochu i počítají. Zásadní určení a jednoznačnou volbu typu úvazku dnes většina horských vůdců nejspíše nevysloví.

Soupravy pro zajištěné cesty s brzdou Y

Bez těchto souprav se dnes pohyb po feratach vůbec nedoporučuje. Souprava sestává ze dvou speciálních karabin (karabiny mají zámek proti samovolnému otevření), dvou smyček a brzdy tvaru Y, která slouží k utlumení pádu. V posledních dvou letech vyráběné soupravy mívají ještě navíc přídavnou krátkou smyčku (na konci s karabinou), která slouží k zavěšení na fixní lano🡕 nebo na kolík či kramli a umožňuje tedy odpočinek na silových a exponovaných úsecích ferat.

U mnohých výrobců souprav se prosazují jakési "pružné smyčky”, které flexibilně udržují vzdálenost lezce od ocelového lana🡕 nebo žebříku - smyčky s karabinou v těchto případech nezůstávají viset na laně a nenastává při lezení tolik nepříjemných situací. Zavedenými výrobci výše popisovaných typů souprav jsou Singing Rock, Petzl, Salewa, Mammut, Edelried, Stubai a další firmy.

Přilba

Dnešní trh nabízí množství různých typů přileb, některé dokonce s označením jako "přilby pro zajištěné cesty”. Všechny prodávané přilby🡕 pro lezení nebo feraty jsou testovány a vyzkoušeny. Některé přilby🡕 se vyrábí i s větracími otvory. Zásadně se na zajištěné cesty nehodí cyklistické nebo lyžařské přilby🡕 . Přilbu si vždy nasazujeme na začátku zajištěné cesty a s hlavy ji sundaváme na konci celé feraty.

Rukavice

Rukavice pro zajištěné cesty jsou speciálního provedení s otevřenými konci pro všechny prsty kvůli manipulaci s karabina🡕 mi. Rukavice chrání ruce před poraněním od poškozených fixních lan, omezují vznik mozolů na dlouhých a těžkých cestách atd. Takovéto rukavice🡕 by měly být nedílnou součástí vybavení zvláště na težkých feratách.

Krátké smyčky

Jsou vhodné především pro těžké feraty, slouží pro odpočinek na dlouhých silových úsecích. Smyčka se jedním koncem upevňuje do stejného místa na sedacím úvazku jako souprava pro zajištěné cesty a na druhém konci této smyčky se zavěsí karabina🡕 se zámkem. Za tuto karabinu se pak feratista pověsí na fixní lano🡕 nebo kolík a může udělat pauzu při lezení po zajištěné cestě. Novější soupravy pro zajištěné cesty jsou již takto upraveny.

🕙 Přidáno 11.6.2019
📂 Kategorie: Lezení, Outdoor

Hodnocení: 4/5

Jak se vám líbil článek?

Komentáře