Blog ze světa outdooru ☀ Průvodce outdoorovým a sportovním vybavením.

Vyrážíme na jednodenní trek

Když se dostane na outdoor, není žádná populárnější aktivita než jednodenní výlety. Chození v přírodě nevyžaduje nějaké speciální školení, ale pro nezasvěcené to může vypadat až ošidně jednoduše. Co může být přeci jednodušší, než předsouvat jednu nohu před druhou a sledovat stezku? Někdy to je jednoduché, ale může to být značně komplikovanější.

Plánování cesty

Základní znak jednodenního výletu je to, že zabere méně než jeden den – a dnem míníme hodiny, kdy je světlo. Největší výzva pro každého "hikera" není spadnout ze skály, ale správně se orientovat a dělat správná rozhodnutí na každé křižovatce. Ztratit se, je stresující zážitek a člověk se může ztratit, jak ve známých místech, tak na cestách v odlehlých oblastech.

Pečlivě prostudujte mapu a místního průvodce předtím, než se vydáte na cestu. Měli byste se seznámit s tím, kudy vaše cesta povede, a snažit se předvídat nástrahy výletu (kondice apod).

Na jaře je mnoho stezek blátivých nebo pokrytých sněhem. V pozdním létu mohou být některé zdroje vody vyschlé. Měli byste si také zjistit informace jako, potoky křižující vaši cestu, převýšení a ostatní subjekty ovlivňující váš výlet. Sdělte tyto informace každému ve skupině, tak aby každý měl představu o orientačních bodech v krajině.

Odhadnutí času

Jak dlouho zabere daná cesta závisí na třech základních faktorech:
• celková vzdálenost
• převýšení
• typ terénu

V rovinných oblastech je rychlost chůze přibližně 4 – 6 km/h. Na každých 300 metrů převýšení přidejte půl hodiny. Doba výletu se značně mění s obtížností terénu. Hladká, suchá stezka je méně namáhavá, než hrubá a mokrá pěšina nebo prodírání se houštinami. Kopcovitý terén nejenže vás zpomalí, ale i ubírá cenné síly.

Velikost skupiny a fyzické dispozice každého z nich jsou také jedny z důležitých faktorů ovlivňující čas výletu. Buďte připraveni jít rychlostí nejpomalejšího člena týmu a případně se i vrátit zpět. Nezapomeňte na přestávku na oběd a osvěžení. Nejjednodušší způsob jak zvětšit počet hodin na výlet, je vstát brzy ráno.To vám umožní prozkoumat i méně známé končiny. Pokud jste na pochybách, vyberte si známou oblast a napoprvé si naplánujte radši půldenní výlet.

Před odchodem

Informujte se o vyhovujících meteorologických a přírodních podmínkách, předtím než vyrazíte. Horské klima se mění náhle a bez předchozího varování. Zanechte plán cesty (jména lidí ve skupině, cíl) v horské chatě či u někoho z přátel. Svůj plán zakončete poznámkou: "pokud se nevrátím do tehdy a tehdy, kontaktujte místní policii či horskou službu." Nezapomeňte tuto osobu kontaktovat po vašem úspěšném návratu. Mnoho záchranných operací je vedeno kvůli lidem, kteří se ve skutečnosti nikdy neztratili.

🕙 Přidáno 20.6.2019
📂 Kategorie: Outdoor

Hodnocení: 4/5

Jak se vám líbil článek?

Komentáře