Vedle helem se do popředí zájmu milovníků zimních sportů pomalu ale jistě dostává i oblast dalších ochranných doplňků jako je chránič páteře a jiných částí těla. Nemalou mírou k tomu přispívá rozvoj či spíše popularita freestylového typu ježdění, ať již na snowboardu či na lyžích. Nejen ve snowparku mají chrániče však své odůvodnění.
Jezdíme rychleji, skáčeme dál a výš, mnohem víc si dovolíme. Stinnou stránku této skutečnosti ale poznáme v případě, kdy nám oblouk, skok nebo cokoliv jsme zamýšleli provést, nevyjde podle představ.
Pády jsou tvrdší a následky mohou být bohužel mnohem komplikovanější, než jsem si ochotni připustit. Je tedy nanejvýš vhodné se také přiměřeně chránit. Rychlý a tvrdý technický sníh, běžně dosahované rychlosti okolo 50 km/h a bohužel také desítky tisíc lyžařských zranění, to všechno jednoznačně nabádá ke zvyšování bezpečnosti při provozování zimních sportů.
Výrobci v této oblasti zareagovali velmi pružně. Doby, kdy byli rekreační lyžaři či snowboardisté v helmách považováni za exoty, jsou minulostí a tento trend už od helem postupuje také k chráničům páteře, ramen či zápěstí. Nezpochybnitelnou zásluhu na vzrůstající oblibě těchto doplňků má i jejich design, který v posledních letech doslova explodoval nepřeberným množstvím nápadů.
Chránič páteře se těm, kdo se pohybují výhradně po sjezdovkách jistě může zdát jako přehnaná starostlivost či nepotřebný luxus. V podstatě má pravdu, ovšem jen do chvíle, kdy dostane ránu do zad. K nepříjemnosti zrnění přitom může dojít docela snadno. Jízda po dnes již přeplněných sjezdovkách není o nic bezpečnější než freeriding či freestyle session ve snowparku.
Pravděpodobnost zranění páteře vlastně není příliš odlišná od případů zranění hlavy a chceme-li se vyhnout statistickým údajům, mohli bychom ji charakterizovat jako "nikdy nic a pak taková hloupá náhoda". Ovšem následky mohou být přímo katastrofální. Právě používání chráničů páteře by mohlo celkový počet úrazů snížit až o třetinu.
Je dobré, že na helmy🡕 už si spousta z nás prostě zvykla a onu pochybnou pravděpodobnost dále neřeší. Páteřák je jen dalším stupněm k bezpečí a vězte, že při korzování po mírných sjezdovkách se bez něj sice obejdete, ale i pro takové účely už se můžou chrániče hodit. Jste-li například po úrazu lokte, ramene nebo klíční kosti a trpíte v souvislosti s tím chronickými problémy, je určitá ochrana na místě. Rozhodně byste pak o páteřáku měli přemýšlet v případě, že často lyžujete v neupraveném terénu, natož pak třeba v lese.
Naopak vůbec tohle dilema neřešte vy, kdo se hlavou dolů realizujete ve snowparcích a svým lyžím či snowboardům dáváte okusit také něco z tvrdosti railů a zmrzlých kopingů rampy. Pro vás je páteřák samozřejmostí a nenosíte-li ho, vážně hazardujete se zdravím.
Princip fungování jakéhokoliv chrániče, tedy i páteřáku, je v podstatě velmi banální. Jeho úkolem je rozložit energii vzniklou při nárazu na co největší plochu. V případě chráničů páteře k tomu slouží nad sebe poskládané plastové díly. Ty jsou navzájem provázány tak, aby se síla působící při nárazu roznesla i do okolních prvků a přitom byla zachována snadná pohyblivost při standardním sportovním výkonu. Počet plastových dílů nakonec také určuje velikost chrániče.
Plastové části jsou podloženy materiály podobné funkčnosti jako zádové systémy batoh🡕 ů - odvádějí pot od těla, změkčují tlak plastových částí pro zvýšení komfortu. Vesty určené speciálně pro zimní sporty mohou být i zateplené.
Páteřák, ale v podstatě i všechny ostatní chrániče, je nutné kupovat osobně, neboť si je musíte vyzkoušet. Přesto, že přivyknutí na ně obecně určitou dobu trvá, některé vám prostě nemusí padnout vůbec. Důležité je také zvolit správnou velikost.
Pokud se váš rozhodovací proces v otázce nákupu dobral až ke kladnému řešení, máte na výběr v podstatě ze dvou variant: samostatný chránič a celá vesta🡕 . První ze dvou jmenovaných vám bude na zádech držet pomocí dvou ramenních popruhů a bederního pásu. Cílem je udržet chránič na svém místě. Páteřák má občas při výraznějším pohybu tendenci vydrápat se vám na krk i přes těsné utažení bederním popruhem.
Do vesty🡕 se pak prostě oblečete a zatímco jednoduché chrániče vám kryjí pouze prostřední část zad (páteř), vesty🡕 mívají vyztužení i v oblasti ramen nebo žeber.
U některých chráničů páteře si můžete všimnout či výrobce deklaruje:
• umístění kloubu nad bederní části zad (kloub spojuje sousední plastové prvky) pro zajišťení lepší pohyblivosti při ohýbáni do stran.
• perforace plastových částí pro kvalitní odvětrání zad.
• podložení plastových prvků duralovou pláství (tvar jako ve čmelínu), která snad dokonale roznese náraz do celého chrániče.
Určitým řešením ochrany zad je kombinace páteřáku integrovaného do batohu🡕 či bundy🡕 . Tato silničními motorkáři oblíbená varianta má ale při aktivním pohybu na lyžích či snowboardu své "mouchy".Samozřejmě, že i vesta🡕 věný chránič páteře je při pádu na záda lepší než nic, ale opravdu kvalitní ochranu vám zajistí jen páteřák přímo na těle.
Různé chrániče zakoupíte také v eshopu Armik.cz.
Komentáře