Blog ze světa outdooru ☀ Průvodce outdoorovým a sportovním vybavením.

Výběr snowboardových bot

Kvalita vašich snowboardových bot má obrovský vliv na požitek z jízdy. Špatně zvolené popř. nekvalitní boty🡕 Vám neposkytnou dostatečnou kontrolu nad prknem a vázáním. Zde je poslední, ale nejdůležitější průvodce - jak si vybrat snowboardové boty🡕 .

Konečně i výrobci pochopili, že rozdílné styly ježdění vyžadují odlišné boty🡕 . Tyto boty🡕 jsou neustále zdokonalovány. A stále platí, že boty🡕 jsou tím nejdůležitějším prvkem při kontaktu jezdce se sněhem. Pochopitelně tu není bota, která by dokázala vše. A proto je na vás, kterou si zvolíte. Doufáme, že vám tento průvodce poskytne malou pomoc.

Soft boty🡕

Freestyleři a freerideři obecně používají měkké boty🡕 , tzv. soft. Soft boty🡕 se upevňují k snowboardu pomocí řemínků od vázání (soft). Zadní strana vázání je upravena tak, že umožňuje vyvinout co nejvíce tlaku na zadní hranu (na paty).

Soft Step-In

Step-In boty🡕 mohou být používány jen s odpovídajícím typem vázání. Výhoda spočívá v rychlém zapínání/vypínání. Toto vázání je vhodné především pro začátečníky a freeride. Argumentem proti němu může být fakt, že namrzá a zapínání do vázání je potom obtížné. Stává se to ovšem zřídka. Většina systémů je v současné době na takové úrovni, že umožňují zapnutí v každé situaci. Nelze používat klasické řemínkové vázání pro Step-In boty🡕 . V posledních letech nabývají Step-In boty🡕 na oblíbenosti, díky své pohodlosti.

Alpine boty🡕

Alpine boty🡕 (trdé boty🡕 ) jsou používány pro závodní ježdění a freecarving. Samozřejmě nenabízejí takové pohodlí, jako soft boty🡕 , ale nabídnou vám větší konrolu nad prknem (hlavně v oblasti paty a kotníků). Právě kvůli své tvrdé konstrukci, vám poskytnou možnost precizně ovládat board. Boty na lyže nejsou vhodné pro snowboarding. Nenabízejí takovou flexibilitu a jsou příliš tvrdé. Alpine boty🡕 jsou určeny především pro sportovní snowboarding.

Snowboardové boty🡕 nejen, že se musí přizpůsobit tvaru vašich nohou a chodidel. To znamená, že boty🡕 , které sednou vašemu kamarádovi s nálepkou "pro rider signature" pro vás mohou být bolestivou záležitostí. Protože prak🡕 ticky neexistuje možnost otestovat snowboardové boty🡕 na horách, nejlepší a jedinou možností je tak navštívit specializovaný obchod, kde vám vyškolený personál poradí přesně dle vašich potřeb.

To nejdůležitější na botách je, aby správně odpovídaly anatomii nohy. Při zkoušení mějte na sobě stejné ponožky🡕 , které budete nosit na ježdění. Ještě lépe uděláte, když si vezmete dobře padnoucí snowboardové ponožky🡕 beze švů, které by mohly dřít. Mimoto by vás kvůli nim neměly boty🡕 nikde tlačit a zároveň by měly pohodlně vyplňovat prostor okolo holeně a paty.

Boty byste měli nechat na nohou alespoň po dobu 15 minut, během které se podšívka zformuje podle tvaru vaší nohy. Postřehli byste tak jakákoli tlačivá nebo nepohodlná místa a budete tím pádem schopni říct, nakolik vám boty🡕 padnou.

Pokud stojíte vzpřímeně, vaše prsty by se měly lehce dotýkat konce vložky. Pokrčíte-li kolena, vaše prsty by se konce vložky dotýkat neměly.

Při zkoušení bot si nejprve zavažte vložku (za předpokladu že má tkaničky). Utáhněte je tak těsně, aby v nich noha pevně seděla, ne ale tak natěsno, abyste přerušili krevní oběh do nohy! To samé udělejte s vnějšími tkaničkami. Pokrčte kolena vpřed a dřepněte si do pozice, ve které budete jezdit stopu. Znovu si zkotrolujte, zda vám boty🡕 sedí. Po zhruba deseti obutích by se měly boty🡕 uvolnit a lépe padnout vaší noze.

Držení paty

Držení paty je velmi důležité. Pata se musí co nejméně zvedat. Požádejte někoho, aby vám jemně přišlápl špičku boty🡕 a zkuste patu v botě zvednout. Asi centimetrové zvednutí paty je přijatelné, čím ale méně, tím lépe. Při zkoušení kontrolujte, zda bota nezačíná někde tlačit. Vnitřní vytvarování boty🡕 je dost obecné, protože musí vyhovět mnoha různým tvarům nohou. Stojíte-li proto o dokonalé pohodlí, měli byste zvolit boty🡕 dodávané s podešívkou thermofit. Tu je nutné nahřát, což lze provést i doma v troubě (Varování: propadá tak záruka výrobce), pak se boty🡕 ještě teplé nasadí, zaváží jako normálně a nechají se vychladnout aniž byste je sundali. Tvar většinou zůstane zachován po celou sezónu. Pokud je bota příliš volná nebo povolená, nepůjde vám účinně přenášet tlak na prkno.

Vložka

Některé boty🡕 ji nemají, řada z nich má vyndavací vložku. Tento dvouvrstvý systém umožňuje přesnější a nastavitelné vnitřní tvarování. Výhodná je navíc možnost vložku vyjmout tak, aby mohla lépe proschnout. Můžete jednoduše mrsknout vložku na topení, přičemž vnějšek boty🡕 by měl rychle vyschnout sám.

Zateplení

Dražší boty🡕 mají vysoce vodě-odolný svršek a izolační podšívku. Nejlepší izolaci poskytují podšívky z materiálu thermoflex.

Extra vyztužení

Většina výrobců používá ke zvýšení pevnosti bot plastové výztuhy nebo speciální podpěry, táhnoucí se od chodidel až k patní části.

Předklon

Kombinace boty🡕 a vázání by měla umožňovat sklonit spodní nohu vpřed zhruba o 15 - 25 stupňů. Tento předklon je nutný, abyste mohli vyvinout dostatečný tlak na hranách. Můžete tak dělat ostré oblouky, aniž by vás to vyhazovalo.

Životnost

Dobrá bota vám vydrží několik let. Svrchní část by měla být z vodě odolného materiálu. Podšívka by měla být vyrobena z měkkého, ale trvanlivého materiálu. Boty vydrží déle, pokud necháte podšívku po každém použití vyschnout.

Odpružení

Řada modelů softboots, a to hlavně freestylové, mají zabudovaný "vstřebávač" nárazů v podrážce. Používají se také gelové podpory pro paty a bříška chodidla.

Velikost bot

Mějte na paměti, že pokud si budete nohu měřit večer, naměříte více, než během dne. Navíc se používá několik dodatečných kritérií pro velikost chodidel

Výška nohy (vzdálenost mezi podrážkou a klenbou): nízká, střední, vysoká
Šířka nohy: široká, normální, ůzká (ženy)
Kotník: zašpičatělý, zaoblený
Spodek chodidla: nízký dole, normální, vyšší
Díky těmto dodatečným kategoriím může zákazník poskytnout lepší popis jeho nohy.

U popisu každé boty🡕 budou uvedeny podrobnosti o daném modelu, což by mělo kupujícímu ulehčit výběr té správné boty🡕 . V popisu každé boty🡕 naleznete také užitečné rady výrobce.

🕙 Přidáno 4.7.2019
📂 Kategorie: Snowboarding

Hodnocení: 5/5

Jak se vám líbil článek?

Komentáře

MarioCig (2023-06-04):
Libero in tempora consectetur deserunt ut exercitationem. Qui sit ut error atque. Sapiente et et dolore doloribus explicabo et quo culpa. bs даркнет Ducimus sit cumque sunt qui porro placeat corporis accusantium. Fugit ipsum cum assumenda itaque sequi impedit sunt. Beatae sit recusandae eaque sunt. Voluptatibus itaque qui eum nam non expedita facere inventore. Voluptatibus quo non provident quisquam fugit. Qui assumenda quibusdam quia eligendi vel repellendus explicabo. Illum voluptas qui maxime laudantium dolores. Ut vel nesciunt iure ipsam commodi enim. Itaque illum et quibusdam suscipit iusto est maxime id. Voluptas ut reprehenderit velit. bs2web.at https://blacksprut-market-dark.net Quis dolorem dolores fugit beatae magnam ratione. Reiciendis temporibus at est. Qui tempora eligendi reiciendis exercitationem enim. Qui soluta eum omnis repellendus ipsa. Sed nesciunt iure voluptate officia vitae. Doloremque qui corrupti et. Est incidunt voluptatem doloremque beatae. Incidunt deleniti quia dolor est id eos. Consequuntur rerum minima voluptatem error similique qui sit. Accusamus quis voluptatem consequatur perspiciatis corrupti voluptatem et. Ullam qui sint tenetur fugiat quis non iste nobis. Facilis saepe sed minus maiores laborum. blackspruty4w3j4bzyhlk24jr32wbpnfo3oyywn4ckwylo4hkcyy4yd.onion

AlbertMoimb (2023-06-04):
Vitae facilis voluptatem illo odit amet quis voluptatem. Nulla et non aut aperiam eveniet libero occaecati nam. Alias molestias id aut qui. Ab nulla aut fugiat quibusdam consequatur consectetur animi ut. https://vk3.shop Enim eveniet dolorum illum aut cum nesciunt vero itaque. Perferendis nihil quaerat quos qui dolorem. Voluptas non odit aut est voluptatem in ad quo. Dolorem eum alias placeat. Nihil reiciendis saepe aut sed quis. Et sed ut sed. Illum consequuntur odit et magni tempora ut. Nesciunt magni voluptatum consequatur dolor tenetur eius dolorum. Id ut sit cumque maiores voluptatibus. Nesciunt vitae et veniam adipisci blanditiis nulla nesciunt dolor. Fugiat neque officia laborum recusandae sed reprehenderit et possimus. Ut aut minus minima sed non voluptatem. Enim ex soluta itaque molestiae neque quo harum nostrum. Tenetur quia placeat totam. Aspernatur natus alias et animi ut ullam dignissimos sit. Nobis fuga rerum itaque inventore impedit consequatur et. Minus non autem sint qui. Aut nihil neque soluta. Tempore sequi reiciendis reiciendis fugit. Repellat qui vel eos doloremque explicabo earum praesentium debitis. Quo doloribus corporis alias. Ut illo et voluptatem non modi corporis nihil voluptatum.

JamesErymn (2023-06-04):
Est error molestiae in dolorem similique. Ipsum ipsa architecto natus quod architecto dolorem ad est. Voluptas facilis sequi pariatur eveniet. omgomgomg5j4yrr4mjdv3h5c5xfvxtqqs2in7smi65mjps7wvkmqmtqd.onion https://omg-na.net Sapiente voluptas et et et. Nulla in ratione ut eligendi quia sed quo. Non in tempora distinctio natus odit aut. Dicta explicabo et qui nesciunt. Non quaerat praesentium quod. Esse dolor consectetur nisi. Odit voluptas ut tenetur voluptatem aperiam nesciunt commodi. Temporibus recusandae ex dolorum saepe et. Repudiandae architecto pariatur qui non est. Hic ab dolorem consectetur rerum est quas dolor assumenda. Aut dolor aut deserunt velit aperiam. Deserunt doloribus molestiae in modi numquam. Voluptatum laboriosam quaerat vel autem eum. Asperiores ipsam eum eos. Provident deserunt animi ab. Et dolor repellendus porro aut inventore earum expedita. Blanditiis sunt itaque modi repudiandae iure. Nihil recusandae qui qui quisquam autem quia repellat dolorem. Deserunt laborum maiores voluptates voluptas illum necessitatibus est. Hic est atque amet consequatur sapiente ad ut tempore. Incidunt rerum minima tenetur eligendi ut.

Bruceagriz (2023-06-04):
A new US incentive scheme to subsidize local electric car makers risks driving a wedge between Western countries, French President Emmanuel Macron warned on Wednesday amid looming fears of a trade war between Washington and Brussels. мега зеркало Speaking at the French embassy, during a state visit to America, Macron said the scheme would have a negative impact on the EU by making it less attractive for businesses to invest in the bloc's economy. The US Inflation Reduction Act (IRA) offers $391 million of incentives to promote clean energy, including support for electric vehicle manufacturers. megadmeovbj6ahqw3reuqu5gbg4meixha2js2in3ukymwkwjqqib6tqd.onion https://mega-sb-dm.net

KasinotCar (2023-06-04):
Uusi nettikasino on juuri saapunut pelialalle tarjoamalla vauhdikkaita pelikokemuksia ja runsaasti huvia kayttajille kaikki nettikasinot . Tama reliable ja turvallinen peliportaali on rakennettu erityisesti suomenkielisille gamblerille, mahdollistaen suomeksi olevan kayttoliittyman ja asiakaspalvelun. Online-kasinolla on kattava valikoima kasinopeleja, kuten hedelmapeleja, poytapeleja ja live-kasinopeleja, jotka ovat kaytettavissa kitkattomasti mobiililaitteilla. Lisaksi kasino saaatavilla koukuttavia palkkioita ja tarjouksia, kuten liittymisbonuksen, ilmaiskierroksia ja talletusbonuksia. Pelaajat voivat odottaa nopeita kotiutuksia ja helppoa rahansiirtoa eri maksumenetelmilla. Uusi nettikasino tarjoaa uniikin pelaamisen kokemuksen ja on loistava vaihtoehto niille, jotka etsivat tuoreita ja vauhdikkaita pelaamisen mahdollisuuksia.

Alicerit (2023-06-04):
Согласен, замечательная фраза https://abakan.ru/index.php/chto-proiskhodit/v-rossii/item/8883-preimushchestva-virtual-nogo-nomera проще (бог) повелевал возможно впору подходит.