Blog ze světa outdooru ☀ Průvodce outdoorovým a sportovním vybavením.

Výběr brýlí pro lyže a snowboard

Není nic horšího než malé boty a zamlžená skla snow brýlí. Všechno ostatní nějak přežijete, ale tohle ne. S botami jsme vám radili minule, dnes je řada na tzv. goggles. Průvodce, který by vám měl otevřít oči a odpovědět na otázky ohledně jejich výběru.

Zamlžené brýle🡕 jsou kletbou pro lyžaře i snowboardisty. Prvním pokusem vyřešit problém zamlžování byla dvojitá skla, což dnes mají prakticky všechny brýle🡕 . Dvojitá skla ale nejsou jedinou možností, jak mlžení skel předejít.

Odvětrávání - Bez větrání se uvnitř brýlí sráží vlhkost, a tak koukáte do mlhy, i když venku žádná není.Téměř všechny brýle🡕 mají nějaký druh odvětrávání, buď přímo na rámu, nebo na sklech. Nejčastějším provedením jsou otvory kryté molitanem, výjimkou nejsou otvory připomínající větrání závodního auta. Na některých modelech je možné regulovat průtok vzduchu dle aktuálních meteorologických podmínek. Při špatném počasí (sněžení či déšť) ventilační otvory můžete zavřít a zabránit vnikání vlhkosti, která do jisté míry mlžení způsobuje. Proti zamlžování též pomáhá povrchová úprava vnitřního skla.

Větráky - Jedná se o high-tech řešení s použitím malého větráčku umístěného v brýlích a poháněného baterkou umístěnou na pásku brýlí. Velmi efektivní řešení nasměruje proudící vzduch přímo na skla. Nevýhodou těchto brýlí je přílišná velikost, kvůli níž špatně zapadnou do helmy🡕 .

Skla u brýlí jsou alfou a omegou jejich kvality. Klíčem k úspěchu jsou taková skla, která nejlépe vyhovují podmínkám, ve kterých se pohybujete. Tmavá, čirá, vysoce kontrastní nebo polarizovaná skla fungují ve specifických podmínkách. Zásadní pro výběr vhodných googles, resp. skel je tedy především uvážení konkrétních lyžařských či snowboardových podmínek.

Barva skel - Skla tmavého zabarvení jsou výborná pro slunné dny s modrou oblohou. Jejich hlavním úkolem je ochrana zraku před UVA/UVB paprsky. Pro počasí pod mrakem a dny se zhoršenou viditelností - sněžení, mlha, rozptýlené světlo - jsou určena světlejší skla tzv. (brighter lenses) Jedná se především o odstíny žluté a oranžové, které zvyšují kontrast, aby bylo lépe vidět terénní nerovnosti.

Vysoce kontrastní skla - Většina výrobců brýlí má ve své nabídce alespoň jeden typ skel určených do podmínek tzv. difúzního světla, v němž není vidět prakticky vůbec nic. Výrobci používají rozmanité vrstvy a speciální materiály, kterým bez titulu z oboru chemie jen velmi těžko porozumíme. Výsledkem je skvělá viditelnost i v podmínkách, kdy s normálními skly uvidíme něco jen stěží.

Polarizovaná skla - Polarizovaná skla blokují odlesky paprsků od vodorovných ploch. Díky tomu vidíte i při silném slunci veškeré terénní nerovnosti, které při silném slunečním záření mohou splývat.

Pozor na dobré periferní vidění - Brýle musí dobře sedět na obličeji a měly by co nejméně omezovat periferní vidění. Profil rámu by měl být tvarován tak, aby nebránil výhledu do stran a dolů. Pokud máte radši sluneční brýle🡕 , volte takový tvar, který co nejvíce přiléhá k obličeji. Zabráníte tím pronikání paprsků ze stran a budou vás lépe chránit před větrem.

Kompatibilita s helmou🡕 - Jen pár věcí dokáže být nepříjemnějších než zjištění, že vám nové brýle🡕 nesedí dobře v helmě🡕 . Jak tedy vybírat, aby ochrana zraku i hlavy byly při zimních radovánkách ve vzájemné symbióze?

Pásky, řemínky a úchyty - Nezbytností je dlouhý pásek🡕 , který zaručuje, že brýle🡕 nebudou táhnout nebo škrtit. Některé brýle🡕 mají v zadní části sponku, která je umožňuje nasadit nejdříve na obličej a pak zapnout. Tento systém oceníte, pokud máte helmu zasněženou nebo mokrou.

Tvar rámečku - Ideální tvar rámečku brýlí pro použití do helmy🡕 je rovná vrchní část a na stranách jakoby useknutý rámeček, resp. rámeček ve tvaru obdelníku. Všechny ostatní tvary budou mít za následek tzv. hluchá místa, kterými bude pod helmu foukat, případně sněžit nebo pršet. Pokud vlastníte helmu, vždy kupujte nové brýle🡕 dohromady s ní! Předejdete tím nepříjemným zjištěním na svahu.

Optické brýle🡕 a googles - Nejlepší variantou se zdá být použití kontaktních čoček. Pokud ovšem z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete používat čočky, je tu alternative tzv. ,,Eyeglass-compatible goggles”. Tedy brýle🡕 , které poskytují dostatek místa pro dioptrické brýle🡕 a současně mající speciální otvory pro nožičky brýlí.

Nikdy nepoužívejte skleněná skla brýlí, ale pouze plastová! A pokud nemusíte, nejezděte pouze v dioptrických brýlích. Předejdete tím vážným zraněním očí.

🕙 Přidáno 11.6.2019
📂 Kategorie: Lyžování, Snowboarding

Hodnocení: 5/5

Jak se vám líbil článek?

Komentáře