Blog ze světa outdooru ☀ Průvodce outdoorovým a sportovním vybavením.

Úvod do lezeckých disciplín

V nejširším slova smyslu jde o to dostat se zespoda nahoru. Někdo rád leze rychlé a krátké cesty po kamenech, jiní si užívají lezení delších cest, druzí přišli na chuť výzvám několikadenního dobrodružství při zdolávání velkých stěn v horách. V létě v tílku a s mgalajzpytlíkem na zadku. Nebo v zimě v mačkách a s párem zbraní v prokřehlých rukou. Je spousta možností. A ať už jde o himalájský vrchol, nebo o "tu skálu za domem", motivace je stále tatáž - vzrušení, výzva, odhodlání a ryzí zábava.

Lezení se dá zhruba rozdělit do následujících disciplín:

Lezení na umělé stěně

Výborný způsob jak začít a také místo pro trénink a nutnost v zimě, když se venku nedá. Relativně nová lezecká disciplína. Výhodou je bezpečnost, nezávislost na počasí a dostupnost – není problém jít si zalézt na dvě hodiny po práci. Lezecké stěny najdete v každém větším městě. Dnes hodně vznikají taky umělé stěny, které se specializují na bouldering.

Bouldering

Z anglického "boulder" – balvan. lezení po balvanech (nebo po nízkých profilech na umělé stěně) bez použití lana🡕 .


Sportovní lezení

Lezení po skalách opatřených fixním jištěním (borháky, nýty). Nehrozí zde nebezpečí dlouhého pádu a je zaměřeno na fyzickou stránku výkonu.

Pískovcové lezení

Specialita v Čechách a v Sasku. Je potřeba velká psychická zdatnost, protože fixní jištění (kruhy) bývá daleko od sebe, či v lehčích cestách chybí a k dojišťování se smějí používat pouze smyčky (tedy ani vklíněnce ani friendy ani nic jiného z kovu). Za zmínku stojí, že kromě moravských pískovců je zakázáno používat magnézium.

"Tradiční lezení"

Fixní jištění chybí, lezec zakládá vlastní (aneb ke slovu přijdou vklíněnce jako friendy, stopery, hexcentry, tricamy).

Lezení v ledu

Lezení po ledopádech s cepíny a mačkami. K jištění se používají ledovcové šrouby
Mixové lezení – Přidejte k ledopádu úseky po holé skále, kde ovšem také lezete s mačkami na nohou a cepíny v rukou.

Drytooling

lezení se zbraněmi povětšinou po skále, jen někdy s kousky ledu, případně úplně bez ledu.

Technické lezení

K postupu se používají umělé prostředky, do kterých se případně zavěšují popruhové žebříčky. Leze se pomocí skob, vklíněnců a dalších pomůcek, které slouží jako chyty a stupy. V extrémních případech může dojít i na závěsné háčky (skyhook), jedničkové skoby, nýty, copperheady.

Lezení v horách (mountaineering)

Může zahrnovat všechny čtyři předchozí kategorie. Plus přidejte velké vzdálenosti, objektivní nebezpečí (laviny, změny počasí, seraky...) a často vzdálenost od civilizace.

Jak začít?

Ve vertikálním světě lezení je rozhodující zkušenost. Jediný způsob jak získat zkušenosti je lézt. Ti co chtějí začít, by měli začít pod vedením zkušeného lezce, nebo alespoň projít kurzem, jaký nabízejí lezecká centra. Ideální je začínat na umělé stěně, kde hrozí nejmenší riziko a kde lze zapůjčit vybavení.

Co je potřeba k lezení?

Je rozumné, když začínáte s novou aktivitou, nakoupit co nejméně vybavení. Vybavení vám půjčí buď zkušenější spolulezec, nebo lezecké centrum.

Vybavení pro lezení "uvnitř" jsou lezečky (i ty lze na stěně půjčit), sedací úvazek, lano🡕 , karabina🡕 se zámkem a něco na jištění (osma, "kýbl", reverso, grigri...)

Chcete-li se vydat ven, potřebujete podle typu skal ještě v každém případě expresky a minimálně jednu smyčku a zámkovou karabinu. Dále se hodí podle oblasti a typu lezení: další smyčky, helma, prsní úvazek, stoppery, friendy, závěsné postele, jumary, případně vysílačky.

🕙 Přidáno 24.6.2019
📂 Kategorie: Lezení

Hodnocení: 4/5

Jak se vám líbil článek?

Komentáře