Blog ze světa outdooru ☀ Průvodce outdoorovým a sportovním vybavením.

Test: Suunto Vector

Hlavní funkce:

Výškoměr: –500 až +9000, automatické ukládání do paměti

Barometr: 300–1100 mbar, automatická 4denní paměť, vaše pojistka před bouří

Elektronický kompas🡕 : šipka sever – jih, libela pro přesnost odčítání kompas🡕 u

Ostatní: osvětlení displeje, vodotěsnost do 30 m, výměna baterie uživatelem možná

Mezní hodnoty během testu: teplota: -4 °C až 37 °C, výška: 390 m až 3.510 mPraktická zkušenost

V manuálu se dá poměrně rychle zorientovat, a tak jsem se základními informacemi o hodinkách a o jednotlivých funkcích vyrazil na vysokohorské túry po Alpách. Po zkalibrování výškoměru jsem vyrazil na trek a sledoval měřené hodnoty. Výškoměr fungoval bez problému s rozlišením pěti metrů. Při změně lokace je vždy třeba výškoměr znovu zkalibrovat a pak v kombinaci s dobrou mapou usnadňuje orientaci a ukazuje přesnou polohu. Během překonávání větších stoupaní jsem vyzkoušel i výškový alarm. Fungoval přesně, ovšem dá se snadno přeslechnout, pokud je člověk například zabrán do většího rozhovoru.

Dále jsem se soustředil na měření tlaku a porovnával hodnoty s aktuálním počasím a předpovědí na další dny. V tomto barometr fungoval spolehlivě – s předstihem předvídal změny počasí a tím mi usnadnil plánování další trasy. Nejlepší bylo sledovat blížící se změny v podvečer a brzy ráno, kdy přesnost barometru nebyla ovlivněna náhlou změnou výšky.

Další testovanou funkcí byl kompas🡕 a s jeho pomocí sledování zadaného azimutu. S touto funkcí v kombinaci s výškoměrem se lze poměrně jednoduše zorientovat i v neznámém terénu a dost jsem ji ocenil.

Poznatky

Hodinky jsou dobrým pomocníkem a všichni určitě ocení funkci výškoměru, který při dodržování kontroly kalibrace funguje dokonale. Další z důležitých funkcí je barometr, kde ovšem člověk musí brát v potaz dříve překonané výškové sestupy a vzestupy, protože ve chvíli prudké změny výšky může být měření neobjektivní a je třeba nechat barometr tzv. "aklimatizovat", což platí především o aktuálním ukazateli stoupajícím/klesajícím tlaku. Něco podobného platí při měření okolní teploty. Pro získání aktuální hodnoty doporučuji hodinky🡕 na nějakou dobu sundat z ruky, protože v opačném případě může být teplota ovlivněna vlastní teplotou lidského těla. S přístrojem jsem se delší dobu pohyboval i v místech bez topografické mapy a měl k dispozici jen provizorní mapku zachycenou v digitálním fotoaparátu. V tuto chvíli jsem ocenil funkci sledování předem zadaného azimutu, což mi v kombinaci s výškoměrem výrazně usnadnilo orientaci v terénu.

Přístroj jako celek bych hodnotil pozitivně, po vrácení jsem ho často na svých dalších túrách postrádal.

Jako jeho minus bych uvedl poměrně krátkou dobu podsvícení displeje a tichý až přeslechnutelný výškový alarm. V tomto barevném provedení jsou hodinky🡕 i celkem jednoduše přehlédnutelné, pokud si je během pauzy na chvíli odložíte.

🕙 Přidáno 29.7.2021
📂 Kategorie: Outdoor

Hodnocení: zatím nehodnoceno

Jak se vám líbil článek?

Komentáře