Blog ze světa outdooru ☀ Průvodce outdoorovým a sportovním vybavením.

Swiss army knife - příběh jednoho nože

Nejen sto dvacet let tradice dělá ze švýcarské firmy Victorinox🡕 jednoho z nejpopulárnějších výrobců nožů na světě. V posledních letech se také pod znakem kříže představila kolekce kvalitních švýcarských hodinek a technicky dokonalých zavazadel.

Tradice výroby spadá až do konce 19. století, kdy se německý nožíř Karl Elsener významně zasloužil o spojení švýcarských nožířů, aby s nimi dohromady vyráběl nože🡕 pro švýcarskou armádu. V nově otevřeném nožířském závodě ve švýcarském kantonu Schwyz (město lbach) se sešlo 25 nožířů, aby se zde podíleli na výrobě. Toto takzvané ,,Sdružení švýcarských nožířů” dodalo první zakázku švýcarským vojákům už v roce 1891. I přes raketový start se slibně rozjíždějící vlak zastavil.

Rok poté, co armáda obdržela první nože🡕 , se objevila konkurence a Elsenerova firma téměř zkrachovala. Nebýt jeho oddaných rodinných příbuzných by byl bankrot hotová věc. Především darované peníze, ale i vlastní um mu pomohly vyvinout lehčí, elegantnější a prak🡕 tičtější nástroj než byl první model vojenské🡕 ho nože🡕 . Důstojnický nůž🡕 a sportovní nůž🡕 , jak si jej Elsener nechal v roce 1897 patentovat, byl naprosto převratný. Obsahoval pouze dvě pružiny pro šest čepelí, což zajišťovalo nebývale lehkou váhu nože🡕 . Nůž se už od začátku své výroby těšil velké oblibě především v řádách armádních důstojníků.

Byl to jeden z prvních kapesních nožů na trhu, který byl malý a lehký, ačkoli měl plno funkcí. Po velkém úspěchu samozřejmě Elsener nezapomněl na své přátele, kteří ho v kritické situaci podpořili, a dluhy splatil i s úroky. Od roku 1909 začal Elsener na své nože🡕 razit emblém kříže a štítu, aby tím své nože🡕 odlišil od ostatních výrobců kapesních nástrojů. Ten samý rok zemřela jeho matka a Elsener se rozhodl pojmenovat svůj nožířský závod na její památku dle jejího křestního jména Victoria. O několik let později se v lbachu začala používat k výrobě nově objevená ušlechtilá ocel. Ke jménu Victoria přibyla následně koncovka –inox, což je mezinárodní označení pro onu ušlechtilou ocel. V roce 1921 vzniká oficiální název Victorinox🡕 .

Firma Brown Boveri dodává v roce 1931 Victorinox🡕 u první plně elektrickou kalicí pec, jež má zajišťovat kvalitní opracování čepelí. Nožířská továrna nadále prosperuje, čehož je důkazem zakázka pro americkou armádu po druhé světové válce. Nože, které získají velkou oblibu u amerických důstojníků a vojáků, získají nový název - švýcarský armádní nůž🡕 , který se postupně začne používat ve většině anglicky mluvících zemí. Victorinox🡕 se v roce 1992 rozšiřuje do celého světa, otevírá pobočky v Japonsku, Mexiku, Polsku, Brazílii nebo Číně. V roce 2001 se v New Yorku slavnostně představuje celá řada výrobků Victorinox🡕 , obsahující hodinky🡕 , kapesní nože🡕 , oblečení, zavazadla a domácí a profesionální nože🡕 .

Firma Victorinox🡕 , jež je největším výrobcem nožů v Evropě a drží si vedoucí pozici na světovém trhu, vyrobí denně přes 100 000 nožů. Victorinox🡕 si potrpí na důkladnou techniku. Rukojeť je vyrobena ze speciální umělé hmoty FIBROX, jejíž vláknitý neklouzavý povrch zaručuje vysokou bezpečnost a je možné ji sterilizovat při teplotě 150 °C. – tento speciální plast je používán u kuchyňských nožů a to ještě u těch modelů, které jsou používány v provozech, kde jsou na nože🡕 kladeny nároky stran hygieny. U kapesních nožů je používáno PVC s koncovou úpravou leštění, teprve na základě požadavku expedic byla navržena střenka s matnou, pórovitou úpravou z důvodu lepšího držení ve spocené dlani. Tato varianta se uchytila a nadále se převážně používá u nožů o velikosti 111mm. Čepele mají vysokou tvrdost (56 RC) a jsou vyrobeny z molybdenové oceli. Při výrobě procházejí teplotami 1040°C. Otvíráky, šroubováky a vývrtky dosahují tvrdosti okolo 50 RC. Meziplochy jsou od roku 1951 vyráběny z hliníkové slitiny, což zaručuje lehkost a pohodlnost při nošení v kapse.

Nože i další produkty značky Victorinox🡕 zakoupíte v eshopu Armik.cz.

🕙 Přidáno 19.6.2019
📂 Kategorie: Outdoor

Hodnocení: 4/5

Jak se vám líbil článek?

Komentáře