Blog ze světa outdooru ☀ Průvodce outdoorovým a sportovním vybavením.

Recenze stanu Husky Flame

Stan Husky Flame, který jsme měli k dispozici k testování během dvou výprav se nám začal líbit prak🡕 ticky hned při předání. A to díky své velmi nízké váze a rozměrům. Test probíhal za poměrně ideálních podmínek při výstupu na Vertainspitze – 3545m, dále na extrémní akci🡕 při výstupu na Lyskamm – 4527 m. Extrémní protože již druhý den nás chránil při vichřici, která podle měření na chatě Quintino Sella dosahovala v nárazech až 100km/h. Tehdy jsme opravdu ocenili jeho skvělé vlastnosti popsané níže.

Materiál

Vnější stan🡕 je vyroben z materiálu 210T Polyester RipStop, zátěr 6.000mm/cm2. Vnitřní ložnice je z prodyšného nylonu 190T a se síťovou moskytiérou. Podlážka stanu🡕 je z jemného avšak spolehlivě nepropustného polyesteru 190T s PU zátěrem 10.000 mm/cm2.

Při akci🡕 Lyskamm byl stan🡕 postaven přímo na ledovcovém firnu, kde se po dobu 4 dnů ukázala podlážka prak🡕 ticky nepropustná. Vítr, který okolní stany🡕 ohýbal do roztodivných tvarů přestály nosné pruty o průměru 8,5 mm z duralu na výbornou. Konstrukce tří prutů křížících se ve třech bodech je skvěle propracovaná a odolává i silné bouři.

Při první expedici jsme také měli možnost vyzkoušet nepromokavost tropika. Pršelo celou noc a ani přes fakt, že jsme byli ve stanu🡕 stísněni tři a celou dobu tlačili na stěny stanu🡕 nepronikla dovnitř ani kapka. Malou výtku bych měl snad jen k prodyšnosti. Ta je při obsazení třemi osobami mírně snížena a do rána se stan🡕 lehce zapotí. Ve dvoučlenném obsazení tato skutečnost ani při teplotách pod nulou.

Design, střih a funkčnost detailů

Stan Husky Flame jsme měli zapůjčen v červené, téměř reflexní🡕 barvě, která je ve vysokých horách téměř nezbytná. Celá konstrukce stanu🡕 se jen hemží mnoha detaily a finesami, které je nutno vyzdvihnout. Flame se staví velmi rychle díky tomu, že je ložnice již zavěšena na půlměsíčkách uvnitř na tropiku. Doba stavění (i prvního) nepřesáhla 3 minuty. Další zhruba 2 minuty trvalo vypnutí a zajištění kolíky.

Odvětrání je promyšlené a účinné. Větrací otvory jsou dokonce vyztuženy, a tak dobře drží požadovaný tvar. Uvnitř stanu🡕 jsou dostatečně předimenzované kapsáře, které spolehlivě pohltí většinu věcí nutných k několika dennímu přebývání.

Husky Flame je rovněž opatřen prak🡕 tickými sněhovými límci, které nám moc pomohli v bouři na ledovci, kdy se všudypřítomný sněhový prach nemohl dostat dovnitř, ale na límcích tvořil perfektní bariéru, ještě zvyšující tuhost konstrukce. Dále bych chtěl zmínit perfektní ergonomii kotvících kolíků, které mají ve vrchní části dostatečné zahnutí, takže při velkém vypnutí a větru šňůra🡕 nevypadává či neklouže po kolíku a stan🡕 tak neohrožuje povolením.

Dalším funkčním detailem je zasouvání prutů do tunýlků, který osobně moc nepreferuji z důvodů "zadrhávání” spojů jednotlivých segmentů prutu o látku tunýlku. V tomto případě jsme byli nadšeni bezešvým spojením segmentů a následným bezproblémovým protažením látkou. Ocenili jsme rovněž stahování tropika k poutku prutů přezkami, možnost sepnutí předních dílů vchodu svorkou (vhodné při větru).

Doslova vychytávkou by se dalo nazvat zasunování již postavených prutů do kolíčků připevněných napevno na tropiku. To také pomůže při stavbě stanu🡕 a nemusí se hledat tzv. ideální poloha tropika. Všechny zipy stanu🡕 jsou opatřeny šňůrkami pro dobrou manipulaci v rukavicích🡕 .

Resumé

Stan Husky Falme je použitelný i do extrémních podmínek, jak jsme měli možnost sami vyzkoušet. Svou lehkostí (2,8kg) a mimořádnou pevností si u nás vysloužil více bodů než mnohonásobně dražší konkurent od firmy Marmot.

Praktické balení v kompresním vaku dává možnost stanu🡕 se vejít i do středně velkého batohu🡕 . Nikde se nám nestalo, že by promokl či profoukl. Konstrukce je natolik promyšlená, že i naprostý laik je schopen Husky Flame postavit během několika minut a to i v drsných podmínkách. Při stavění ve větru prak🡕 ticky nemá co odletět, protože ložnice se staví společně s tropikem.

Velikosti stanu🡕 je akorát pro dva nocležníky se vším vybavením. Předsíňka je poměrně malá, takže dva plné batohy🡕 se do ní nevejdou. Zúžení v nohou sice velmi pomáhá aerodynamice stanu🡕 překonávat i ty nejhorší vichřice, ale trochu ubírá na komfortu. Obsazení třemi osobami je nutno brát jako nouzové a krátkodobé. Důležité je se vracet z vrcholu do spolehlivého obydlí a toto nám Husky Flame splnil vždy na jedničku.

🕙 Přidáno 18.6.2019
📂 Kategorie: Outdoor

Hodnocení: 5/5

Jak se vám líbil článek?

Komentáře