Blog ze světa outdooru ☀ Průvodce outdoorovým a sportovním vybavením.

Recenze stanu Coleman Kobuk Valley 3

Stan je zajisté klíčovou součástí výbavy při kempování. Pokud vyberete ten správný, může vám vydržet mnoho dlouhých let. V letošním roce začala taková malá revoluce v oblasti stanů. Velmi populární se staly stany se zatemněnou ložnicí, která přináší hned několik výhod. Prvně jsme tuto novinku spatřili u značky Coleman, avšak velmi brzy na ní navázala i konkurence. My jsme vyzkoušeli stan Coleman Kobuk Valley 3.

Coleman Drak Room Tents je unikátní řada produktů, které nabízejí speciálně zatemněné ložnice. Právě brzké ranní světlo je důvodem, proč je spánek lidí ve stanech tak neklidný. Zatemněná ložnice tento problém 100 % řeší. Při našem 3denním testu jsme bez problémů spali až do 10 hodin dopoledne a měli jsme pocit, že je stále temná noc. Zatemněná ložnice má ale více výhod. V noci zachová o maličko vyšší teplotu a přes den zase nižší teplotu. A opravdu přes den byla teplota i na přímém slunci pocitově příjemnější, než je ve stanech zvykem. Přes noc jsme si ale rozdílu nevšimli

Pojďme se ovšem podívat konkrétně na Kobuk Valley 3 (a v zásadě také 4, protože větší varianta se liší pouze svými rozměry). Jedná s o malý stan pro 3 osoby. Počítejte ovšem, že to je s velkou nadsázkou. Reálně se tu pohodlně vyspí pouze 2 (respektive 3 u větší varianty).

Mezi výhody tohoto stanu patří jeho kompaktní rozměry ve složeném i rozloženém tvaru. Hmotnost není nejnižší (5,1 kg) avšak to se dá u stanu vyrobeného z kvalitních materiálů očekávat. Ušetřit několik set gramů by ovšem bylo možné nahrazením sklolaminátových tyček lehčím materiálem. To se zde bohužel nestalo, a tak se musíme spokojit s klasikou. Předsíňka má vyvýšenou podlážku, do které ani při větších deštích nenaprší. Stěny jsou opatřeny ochranou proti slunci UV Guard a stan je vyrobený z materiálu, který nezačne samovolně hořet ani po vystavení otevřenému ohni.



Stan nabídne dostatek ventilace ve střešním prostoru i v oblasti předsíně. Zklamáním zprvu byla absence síťky ve hlavních dveřích vnitřního prostoru. Ta je totiž omezená pouze na malý kousek v horní části dveří. Naštěstí i boční stěny jsou vyrobeny z prodyšného síťového materiálu. Při pobytu jsme tedy neměli problém s nadměrnou kondenzací vody ani smrádkem.

Během našeho testu vydatně pršelo. Stan je navržený na 4 500 mm srážek, což je v této kategorii stanů nadstandardní hodnota. Při správném napružení stěn pomocí reflexních lan byla vnější stěna od té vnitřní opravdu skvěle oddělena, a tak nehrozilo riziko prosáknutí do obytné části stanu, a to ani při větších větrech. Letní bouřky tak snadno přečkáte. Kolíky pro ukotvení stanu i lanek jsou silnější, než je běžné u levných stanů, avšak stále je možné je při nesprávném zacházení ohnout a palička či kladívko by tak měly být součástí vašeho vybavení na cestu.

Samozřejmostí jsou pak kapsy na uložení věcí po stranách stanu, háček na zavěšení svítilny a průhledná okna v předsíni, která vpustí trochu světla a která je zároveň možné zaclonit "záclonkami", které jsou u nich k dispozici.

Stan složíte snadno a rychle i díky přiloženému návodu. Výhodou je záruka o délce 36 měsíců a také přiložené samolepicí záplaty se kterými vyřešíte lehké nehody.

Stan hodnotíme velmi pozitivně vzhledem k jeho kategorii. Připravte si ovšem trochu více peněz. Cena verze Kobuk Valley 3 se pohybuje mezi 3 000 až 4 500 Kč. A cena verze větší začíná na 4 200 Kč a výše (srpen 2019). Ovšem investice se v tomto případě vyplatí. Při větru či dešti budete vysmátí zatímco ostatní budou sušit své spacáky.

🕙 Přidáno 19.8.2019
📂 Kategorie: Outdoor

Hodnocení: zatím nehodnoceno

Jak se vám líbil článek?

Komentáře