Blog ze světa outdooru ☀ Průvodce outdoorovým a sportovním vybavením.

Průvodce výběrem spacáku

O víkendu jedete na výlet a noci budou chladné. Z dekáče po dědovi lezou moli, pod bundou se moc nevyspíte a spacák zakoupený předloni v supermarketu už funguje maximálně jako přehoz na pohovku. Chtělo by to nějaký nový. Vybrat správný spacák je ale hotová věda. K tomu, abyste se při výběru nespálili a koupili si ten nejvhodnější, by vám měl pomoci i tento článek.

Vybírat můžete v eshopu Armik.cz🡕 v kategorii Spací pytle a stany.

Jedna věc je jistá: Nelze vyrobit univerzální spacák, ve kterém by vám bylo za všech okolností tak akorát. Zjednodušeně si můžeme spacáky podle použití rozdělit na tři typy: letní, třísezónní a zimní. Při výběru spacáku byste tedy měli přemýšlet spíše nad tím, při jaké činnosti ho budete používat nejčastěji a položit si zhruba následující otázky:

Spaní indoor na chalupě nebo v kempu - Jezdím všude autem, spím hlavně u kamarádů na chalupách a největším dobrodružstvím je pro mě přenocování někde v kempu? Pak můžu bez obav sáhnout po velkém, těžkém a levném spacáku z obyčejného dutého vlákna, protože hmotnost pro mě nehraje žádnou roli. Většina výrobců navíc stále nabízí klasické dekáče, tedy spacáky obdélníkového střihu. Je v nich více místa na nohy a dají se rozepnout po celém obvodu.

Letní spaní v přírodě, žádný extrém - Chodím do přírody hlavně v létě a nevyhledávám žádný extrém? Pak jste pro výrobce spacáků takřka ideální cílová skupina. Výběr spacáků na léto je velmi široký a záleží jen na vás, jaký upřednostníte. Pokud otáčíte každou korunu a nevadí vám nést nějaký ten gram navíc, měl by vám na léto bohatě stačit spacák z obyčejných dutých vláken. Váží obvykle zhruba 1500—2000 gramů a jeho cena v korunách se pohybuje kolem stejného čísla. Pokud je pro vás důležitější nízká hmotnost, můžete sáhnout po spacáku z mikrovlákna. Počítejte s tím, že bude zhruba o půl kila lehčí, ale i o půl tisíce dražší.

Cykloturistika - Jezdím v létě na kole a každý ušetřený gram a centimetr je pro mě důležitý? I tady se dá většinou vybrat. Speciální cyklistické spacáky většinou váží méně než jedno kilo a dají se smotat do balíčku, který není o mnoho větší než složená mikina. Úplně maličké spacáky z mikrovlákna nebo peříváží třeba i 600 gramů, ale tady už musíte počítat s vyšší cenou.

VHT specialista - Chodím po horách prakticky pořád? Na jaře, v létě i na podzim? Pak potřebujete spolehlivý spacák z kvalitního a zároveň odolného materiálu. Optimální řešení nabízí třísezónní spacák, který se asi nejvíce blíží našemu vysněnému univerzálnímu ideálu. Náplní obvykle bývá směs mikrovláken a dutých vláken, ale i tady výrobci nabízejí široký výběr od obyčejných dutých vláken po mikrovlákna. Za kvalitu už si ale musíte připlatit a pod dva tisíce se vejdete jen stěží. Počítejte spíše se třemi. Také už musíte vzít v úvahu, že takový teplý spacák už něco váží, byť by měl náplň sebelepší. Obvykle něco přes kilo a půl.

Zimní spánek a expedice - Potřebuji spacák na horské expedice a přespávání na sněhu? Pak je to jasná volba. Pořiďte si poctivý péřák nebo spacák s opravdu kvalitní syntetickou náplní, nejlépe s membránou z nepromokavého materiálu. Musíte ale počítat s tím, že se pořádně prohnete. A to nejen pod hmotností spacáku (teplý spacák je těžký spacák), ale i pod jeho cenou.

V ideálním případě byste měli mít spacáků několik. Letní moskytiéru proti komárům, kvalitní třísezónní na jaro a na podzim, pořádně teplý do zimy a pak taky nějaký na přespávání po chalupách. Tolik peněz a místa v kumbále má ale málokdo, a tak je potřeba škrtat a dospět k řešení, které by pro vás bylo nejvhodnější. Většina lidí takovou vylučovací metodou nakonec dospěje k třísezóňáku. Na jaře a na podzim vám v něm bude dobře a v létě se neuvaříte ve vlastní šťávě. A když se vám v něm po letech náplň smačká, setřepe a přestane izolovat, pořád se dá využít aspoň jako spacák na léto.

O to, aby vám ve spacáku nebyla zima, se postará jeho náplň. Je ale potřeba uvědomit si jednu důležitou věc. Teplo ve spacáku nevytváří náplň sama o sobě, ale vzduch, který na sebe naváže a který pak izoluje vaše vlastní tělesné teplo. Logicky je proto nejlepší taková náplň, která dokáže zachytit nejvíce vzduchu. Ve spacákové hantýrce se říká, že má největší loft, tedy schopnost zaujmout po rozbalení co největší objem. Tohle ošklivě nečeské, ale šikovně krátké slovo bude v našem dalším výkladu klíčové, protože de facto určuje izolační schopnosti spacáku. Náplní existuje několik druhů a nebude na škodu si je trochu představit.

Peří - Pokud jste alergici, můžete následující odstavec rovnou přeskočit. Což je trochu škoda. Poctivé husí peří totiž v mnoha ohledech žádný umělý materiál dosud nepřekonal. Je naprosto nedostižné co se týče izolace a neztrácí loft ani po dlouhodobém používání. Podobně jako ostatní přírodní materiály má však jednu velkou nevýhodu – snadno navlhne. Mokré peří pak své izolační vlastnosti rapidně ztrácí a dokonale naplňuje ono pořekadlo o zmoklé slepici. Kvalitní péřová náplň je navíc hodně drahá. Obvykle se skládá ze dvou druhů peří a výrobci zpravidla uvádějí jejich poměr. Například v péřáku s označením 90/10 tedy najdete 90% prachového peří a 10% peří jemného. Prachové peří zvyšuje loft, jemné peří naopak zajišťuje pevnost a odolnost. Obecně platí: čím více prachu, tím teplejší spacák a čím více pírek, tím delší životnost.

Duté vlákno - Bylo vynalezeno už před hezkou řádkou let a v současnosti představuje nejběžnější náplň spacáků. Funguje na jednoduchém principu: Rouno, které tvoří izolační vrstvu uvnitř spacáku, je vyrobeno z jemného vlákna, jehož středem vedou drobné dutinky plné vzduchu. Už jen značkových vláken existuje nepřeberné množství: Hollofil, Quallofil, Thermolite,... A ještě více je vláken neznačkových. Většina výrobců totiž za levný peníz nakoupí "no name" rouno a prodává jej pod vlastním obchodním názvem. Spacák z dutého vlákna sice nebývá úplně nejteplejší, ale oproti ostatním materiálům má obrovskou výhodu: Nemusíte se o něj příliš starat. Izolační vlastnosti si udrží poměrně dlouho a i to nejnešetrnější zacházení vydrží téměř bez újmy. Jeho nevýhodou je značná hmotnost a velký objem po sbalení.

Mikrovlákno - Je asi desetkrát tenčí než obyčejné duté vlákno a svými vlastnostmi se velmi blíží peří. Při nízké hmotnosti a objemu výborně izoluje teplo. Oproti péřáku tak snadno nenavlhne, ale je zase ze všech materiálů nejnáchylnější k mechanickému poškození. Rouno se rychle stlačí, vlákno se snadno láme a brzy ztrácí loft. Podobně jako péřák je tedy spacák z mikrovlákna hodně náročný na údržbu a zejména na skladování. K nejznámějším mikrovláknům patří Thinsulate a Thermolite Micro.

Směs dutého vlákna a mikrovlákna - Kombinuje lepší vlastnosti obou materiálů. Dutá vlákna zajišťují odolnost a dlouhou životnost, mikrovlákna zase váží vzduch a izolují teplo. Asi nejlepší takovou směsí je rouno Thermolite Extreme. Kompromisem, který si od každého bere to nejlepší, je i materiál Polarguard. Jedná se o jakési nekonečné duté mikrovlákno, které kombinuje velkou izolační schopnost s dlouhou životností. Ze všech materiálů se nejvíce blíží peří, a to i cenou.

Po téhle nalejvárně už jste dostatečně poučení o vlastnostech jednotlivých materiálů a máte už i celkem jasno v tom, k jakému účelu budete spacák používat. Takže vzhůru do obchodu! V regále obvykle najdete nepřeberné množství spacáků, popsaných nejrůznějšími zkratkami a čísly.

Teplotní rozsah spacáku - Všechno už víte a znáte, a proto vás teď zajímá hlavně tento parametr. Výrobce obvykle uvádí tři teploty: horní extrém, při němž už se ve spacáku většinou pěkně zapotíte, komfortní teplotu, do níž je spacák primárně určen, Zajímá vás nejvíce, protože tehdy se vyspíte nejpohodlněji. Dolní extrém, při němž už hazardujete se zdravím. Extrémní teploty bývají často nadsazeny a rozhodně bych nikomu nepřál testovat je na vlastní kůži. Podle evropské normy EN 13537 navíc tato čísla bývají doplňována ještě čtvrtým údajem, a to je limitní teplota, při níž člověk začíná pociťovat chlad. Všechny tyto čtyři teploty musejí být v souladu s normou naměřeny ve standardizovaných podmínkách a měly by vám tudíž posloužit jako splehlivé vodítko k porovnání více spacáků mezi sebou. Na druhou stranu však příliš nepočítají s individuálními rozdíly v tělesné konstituci či změnami povětrnostních podmínek, a tak je potřeba brát je trochu s rezervou.

Konstrukce materiálu - Neškodí také trochu podrobněji prostudovat konstrukci spacáku. Dvě vrstvy rouna budou vždycky hřát více než jedna a čím větší gramáž náplně, tím větší izolace.

Zapínání - Když už jsme zmínili rozdíly mezi jednotlivými pohlavími, neškodí také připomenout, že mnohé ze spacáků se vyrábějí v pravé a levé variantě a dají se vzájemně spojovat. Pokud se tedy hodláte k sobě v noci tulit, můžete popřemýšlet i o tomto šikovném detailu.

Správná velikost - Nezapomeňte si také vybrat správnou velikost spacáku s ohledem na svou výšku. Příliš napnutý spacák totiž nehřeje (váže méně vzduchu) a příliš velký spacák zase vlastním teplem těžko vyhřejete. Výrobci většinou nabízejí spacáky ve dvou velikostech, takže i tady se dá vybrat. V ideálním případě vám dokonce ochotný prodavač dovolí spacák vyzkoušet. Samozřejmě bez bot.

Izolace - drobnost, na kterou je dobré myslet - Při koupi spacáku byste měli zvážit ještě jednu věc: Ani sebelepší spacák vám nemusí stačit, pokud neležíte na kvalitní podložce. Na slehnutém spacáku je totiž tepelná izolace prakticky nulová a všichni víme, že u země bývá pěkná kosa. Pokud tedy hodláte nocovat v zimě na chladné zemi, kromě pořádného spacáku byste si měli opatřit i pořádnou karimatku.

Nejdůležitější pravidlo při výběru je: Vyberte si takový spacák, aby vám v něm při předpokládaném použití nebyla zima. A pokud váháte mezi dvěma spacáky, zvolte raději ten teplejší. To platí zejména pro ženy, které jsou obvykle zimomřivější. Někteří výrobci s tím ale počítají a vyrábějí i speciální dámské spacáky, které bývají o něco menší a teplejší.

Vybírat můžete v eshopu Armik.cz🡕 v kategorii Spací pytle a stany.

🕙 Přidáno 11.6.2019
📂 Kategorie: Outdoor

Hodnocení: 5/5

Jak se vám líbil článek?

Komentáře