Blog ze světa outdooru ☀ Průvodce outdoorovým a sportovním vybavením.

Průvodce výběrem spacáku

O víkendu jedete na výlet a noci budou chladné. Z dekáče po dědovi lezou moli, pod bundou se moc nevyspíte a spacák🡕 zakoupený předloni v supermarketu už funguje maximálně jako přehoz na pohovku. Chtělo by to nějaký nový. Vybrat správný spacák🡕 je ale hotová věda. K tomu, abyste se při výběru nespálili a koupili si ten nejvhodnější, by vám měl pomoci i tento článek.

Vybírat můžete v eshopu Armik.cz🡕 v kategorii Spací pytle a stany🡕 .

Jedna věc je jistá: Nelze vyrobit univerzální spacák🡕 , ve kterém by vám bylo za všech okolností tak akorát. Zjednodušeně si můžeme spacák🡕 y podle použití rozdělit na tři typy: letní, třísezónní a zimní. Při výběru spacáku🡕 byste tedy měli přemýšlet spíše nad tím, při jaké činnosti ho budete používat nejčastěji a položit si zhruba následující otázky:

Spaní indoor na chalupě nebo v kempu - Jezdím všude autem, spím hlavně u kamarádů na chalupách a největším dobrodružstvím je pro mě přenocování někde v kempu? Pak můžu bez obav sáhnout po velkém, těžkém a levném spacáku🡕 z obyčejného dutého vlákna, protože hmotnost pro mě nehraje žádnou roli. Většina výrobců navíc stále nabízí klasické dekáče, tedy spacák🡕 y obdélníkového střihu. Je v nich více místa na nohy a dají se rozepnout po celém obvodu.

Letní spaní v přírodě, žádný extrém - Chodím do přírody hlavně v létě a nevyhledávám žádný extrém? Pak jste pro výrobce spacák🡕 ů takřka ideální cílová skupina. Výběr spacák🡕 ů na léto je velmi široký a záleží jen na vás, jaký upřednostníte. Pokud otáčíte každou korunu a nevadí vám nést nějaký ten gram navíc, měl by vám na léto bohatě stačit spacák🡕 z obyčejných dutých vláken. Váží obvykle zhruba 15002000 gramů a jeho cena v korunách se pohybuje kolem stejného čísla. Pokud je pro vás důležitější nízká hmotnost, můžete sáhnout po spacáku🡕 z mikrovlákna. Počítejte s tím, že bude zhruba o půl kila lehčí, ale i o půl tisíce dražší.

Cykloturistika - Jezdím v létě na kole a každý ušetřený gram a centimetr je pro mě důležitý? I tady se dá většinou vybrat. Speciální cyklistické spacák🡕 y většinou váží méně než jedno kilo a dají se smotat do balíčku, který není o mnoho větší než složená mikina🡕 . Úplně maličké spacák🡕 y z mikrovlákna nebo peříváží třeba i 600 gramů, ale tady už musíte počítat s vyšší cenou.

VHT specialista - Chodím po horách prak🡕 ticky pořád? Na jaře, v létě i na podzim? Pak potřebujete spolehlivý spacák🡕 z kvalitního a zároveň odolného materiálu. Optimální řešení nabízí třísezónní spacák🡕 , který se asi nejvíce blíží našemu vysněnému univerzálnímu ideálu. Náplní obvykle bývá směs mikrovláken a dutých vláken, ale i tady výrobci nabízejí široký výběr od obyčejných dutých vláken po mikrovlákna. Za kvalitu už si ale musíte připlatit a pod dva tisíce se vejdete jen stěží. Počítejte spíše se třemi. Také už musíte vzít v úvahu, že takový teplý spacák🡕 už něco váží, byť by měl náplň sebelepší. Obvykle něco přes kilo a půl.

Zimní spánek a expedice - Potřebuji spacák🡕 na horské expedice a přespávání na sněhu? Pak je to jasná volba. Pořiďte si poctivý péřák nebo spacák🡕 s opravdu kvalitní syntetickou náplní, nejlépe s membránou z nepromokavého materiálu. Musíte ale počítat s tím, že se pořádně prohnete. A to nejen pod hmotností spacáku🡕 (teplý spacák🡕 je těžký spacák🡕 ), ale i pod jeho cenou.

V ideálním případě byste měli mít spacák🡕 ů několik. Letní moskytiéru proti komárům, kvalitní třísezónní na jaro a na podzim, pořádně teplý do zimy a pak taky nějaký na přespávání po chalupách. Tolik peněz a místa v kumbále má ale málokdo, a tak je potřeba škrtat a dospět k řešení, které by pro vás bylo nejvhodnější. Většina lidí takovou vylučovací metodou nakonec dospěje k třísezóňáku. Na jaře a na podzim vám v něm bude dobře a v létě se neuvaříte ve vlastní šťávě. A když se vám v něm po letech náplň smačká, setřepe a přestane izolovat, pořád se dá využít aspoň jako spacák🡕 na léto.

O to, aby vám ve spacáku🡕 nebyla zima, se postará jeho náplň. Je ale potřeba uvědomit si jednu důležitou věc. Teplo ve spacáku🡕 nevytváří náplň sama o sobě, ale vzduch, který na sebe naváže a který pak izoluje vaše vlastní tělesné teplo. Logicky je proto nejlepší taková náplň, která dokáže zachytit nejvíce vzduchu. Ve spacák🡕 ové hantýrce se říká, že má největší loft, tedy schopnost zaujmout po rozbalení co největší objem. Tohle ošklivě nečeské, ale šikovně krátké slovo bude v našem dalším výkladu klíčové, protože de facto určuje izolační schopnosti spacáku🡕 . Náplní existuje několik druhů a nebude na škodu si je trochu představit.

Peří - Pokud jste alergici, můžete následující odstavec rovnou přeskočit. Což je trochu škoda. Poctivé husí peří totiž v mnoha ohledech žádný umělý materiál dosud nepřekonal. Je naprosto nedostižné co se týče izolace a neztrácí loft ani po dlouhodobém používání. Podobně jako ostatní přírodní materiály má však jednu velkou nevýhodu – snadno navlhne. Mokré peří pak své izolační vlastnosti rapidně ztrácí a dokonale naplňuje ono pořekadlo o zmoklé slepici. Kvalitní péřová náplň je navíc hodně drahá. Obvykle se skládá ze dvou druhů peří a výrobci zpravidla uvádějí jejich poměr. Například v péřáku s označením 90/10 tedy najdete 90% prachového peří a 10% peří jemného. Prachové peří zvyšuje loft, jemné peří naopak zajišťuje pevnost a odolnost. Obecně platí: čím více prachu, tím teplejší spacák🡕 a čím více pírek, tím delší životnost.

Duté vlákno - Bylo vynalezeno už před hezkou řádkou let a v současnosti představuje nejběžnější náplň spacák🡕 ů. Funguje na jednoduchém principu: Rouno, které tvoří izolační vrstvu uvnitř spacáku🡕 , je vyrobeno z jemného vlákna, jehož středem vedou drobné dutinky plné vzduchu. Už jen značkových vláken existuje nepřeberné množství: Hollofil, Quallofil, Thermolite,... A ještě více je vláken neznačkových. Většina výrobců totiž za levný peníz nakoupí "no name" rouno a prodává jej pod vlastním obchodním názvem. Spacák z dutého vlákna sice nebývá úplně nejteplejší, ale oproti ostatním materiálům má obrovskou výhodu: Nemusíte se o něj příliš starat. Izolační vlastnosti si udrží poměrně dlouho a i to nejnešetrnější zacházení vydrží téměř bez újmy. Jeho nevýhodou je značná hmotnost a velký objem po sbalení.

Mikrovlákno - Je asi desetkrát tenčí než obyčejné duté vlákno a svými vlastnostmi se velmi blíží peří. Při nízké hmotnosti a objemu výborně izoluje teplo. Oproti péřáku tak snadno nenavlhne, ale je zase ze všech materiálů nejnáchylnější k mechanickému poškození. Rouno se rychle stlačí, vlákno se snadno láme a brzy ztrácí loft. Podobně jako péřák je tedy spacák🡕 z mikrovlákna hodně náročný na údržbu a zejména na skladování. K nejznámějším mikrovláknům patří Thinsulate a Thermolite Micro.

Směs dutého vlákna a mikrovlákna - Kombinuje lepší vlastnosti obou materiálů. Dutá vlákna zajišťují odolnost a dlouhou životnost, mikrovlákna zase váží vzduch a izolují teplo. Asi nejlepší takovou směsí je rouno Thermolite Extreme. Kompromisem, který si od každého bere to nejlepší, je i materiál Polarguard. Jedná se o jakési nekonečné duté mikrovlákno, které kombinuje velkou izolační schopnost s dlouhou životností. Ze všech materiálů se nejvíce blíží peří, a to i cenou.

Po téhle nalejvárně už jste dostatečně poučení o vlastnostech jednotlivých materiálů a máte už i celkem jasno v tom, k jakému účelu budete spacák🡕 používat. Takže vzhůru do obchodu! V regále obvykle najdete nepřeberné množství spacák🡕 ů, popsaných nejrůznějšími zkratkami a čísly.

Teplotní rozsah spacáku🡕 - Všechno už víte a znáte, a proto vás teď zajímá hlavně tento parametr. Výrobce obvykle uvádí tři teploty: horní extrém, při němž už se ve spacáku🡕 většinou pěkně zapotíte, komfortní teplotu, do níž je spacák🡕 primárně určen, Zajímá vás nejvíce, protože tehdy se vyspíte nejpohodlněji. Dolní extrém, při němž už hazardujete se zdravím. Extrémní teploty bývají často nadsazeny a rozhodně bych nikomu nepřál testovat je na vlastní kůži. Podle evropské normy EN 13537 navíc tato čísla bývají doplňována ještě čtvrtým údajem, a to je limitní teplota, při níž člověk začíná pociťovat chlad. Všechny tyto čtyři teploty musejí být v souladu s normou naměřeny ve stan🡕 dardizovaných podmínkách a měly by vám tudíž posloužit jako splehlivé vodítko k porovnání více spacák🡕 ů mezi sebou. Na druhou stranu však příliš nepočítají s individuálními rozdíly v tělesné konstituci či změnami povětrnostních podmínek, a tak je potřeba brát je trochu s rezervou.

Konstrukce materiálu - Neškodí také trochu podrobněji prostudovat konstrukci spacáku🡕 . Dvě vrstvy rouna budou vždycky hřát více než jedna a čím větší gramáž náplně, tím větší izolace.

Zapínání - Když už jsme zmínili rozdíly mezi jednotlivými pohlavími, neškodí také připomenout, že mnohé ze spacák🡕 ů se vyrábějí v pravé a levé variantě a dají se vzájemně spojovat. Pokud se tedy hodláte k sobě v noci tulit, můžete popřemýšlet i o tomto šikovném detailu.

Správná velikost - Nezapomeňte si také vybrat správnou velikost spacáku🡕 s ohledem na svou výšku. Příliš napnutý spacák🡕 totiž nehřeje (váže méně vzduchu) a příliš velký spacák🡕 zase vlastním teplem těžko vyhřejete. Výrobci většinou nabízejí spacák🡕 y ve dvou velikostech, takže i tady se dá vybrat. V ideálním případě vám dokonce ochotný prodavač dovolí spacák🡕 vyzkoušet. Samozřejmě bez bot.

Izolace - drobnost, na kterou je dobré myslet - Při koupi spacáku🡕 byste měli zvážit ještě jednu věc: Ani sebelepší spacák🡕 vám nemusí stačit, pokud neležíte na kvalitní podložce. Na slehnutém spacáku🡕 je totiž tepelná izolace prak🡕 ticky nulová a všichni víme, že u země bývá pěkná kosa. Pokud tedy hodláte nocovat v zimě na chladné zemi, kromě pořádného spacáku🡕 byste si měli opatřit i pořádnou karimatku.

Nejdůležitější pravidlo při výběru je: Vyberte si takový spacák🡕 , aby vám v něm při předpokládaném použití nebyla zima. A pokud váháte mezi dvěma spacák🡕 y, zvolte raději ten teplejší. To platí zejména pro ženy, které jsou obvykle zimomřivější. Někteří výrobci s tím ale počítají a vyrábějí i speciální dámské spacák🡕 y, které bývají o něco menší a teplejší.

Vybírat můžete v eshopu Armik.cz🡕 v kategorii Spací pytle a stany🡕 .

🕙 Přidáno 11.6.2019
📂 Kategorie: Outdoor

Hodnocení: 5/5

Jak se vám líbil článek?

Komentáře