Blog ze světa outdooru ☀ Průvodce outdoorovým a sportovním vybavením.

Přenocování a vícedenní výlety

Mnohým horlivým turistům jednodenní výlet nestačí. Takový vícedenní únik od civilizace může být velmi osvěžující. Delší výlety však vyžadují důkladnou přípravu.

Vybavení

Váš batoh🡕 by měl mít zabudovanou pevnou kostru, vycpané ramenní popruhy a komfortní, vycpaný bederní pás. Pro dlouhé výlety, je možné zvětšit kapacitu vašeho batohu🡕 využitím přídavných postranních kapes (nebo zvažte zapůjčení většího batohu🡕 ). Pravděpodobně ponesete lehký stan🡕 , a spací pytel🡕 v kompresním obalu, karimatku, malý vařič a funkční oblečení pro různé přírodní podmínky.

Pečlivě uvažte zda obuv je dostatečně odolná a schopná se přizpůsobit vaší zátěži (batoh). Dvě nejběžnější chyby, kterých se "hikeři" dopouští, je neodpovídající obuv a přetížený batoh🡕 .

Plánování destinací

První otázka ke zodpovězení je zda budete spát pod stan🡕 em či v chatě. Respektujte, že v mnohých oblastech je táboření zakázáno mimo vyznačené oblasti a mnohdy je zakázána i veškerá manipulace s ohněm. Pokud se rozhodnete pro chaty, vyhledejte si zda je nutná rezervace, cenu za nocleh, a jaké služby jsou v ceně zahrnuty (kuchyňka, postel, sprcha). Je dobré si stan🡕 ovit nouzový plán pro případ, že místo pro váš nocleh bude obsazené, nebo jste k němu ještě nedorazili.

Nalezení bezpečného zdroje pitné vody v blízkosti tábořiště je také důležité. I v případě, že voda vypadá čistě, měli byste ji přefiltrovat nebo povařit abyste tak předešli případnému onemocnění. Ještě jedna poznámka. Pamatujte, že vandrování může být velmi pomalým způsobem cestování. Cesta, která může zabrat s malým batoh🡕 em pár hodin, může s plně naloženou krosnou trvat celý den.

Plánování pro skupinu

Velikost skupiny a její fyzické předpoklady jsou jedny z nejdůležitějších faktorů ovlivňující plán cesty. Čím větší skupina bude, tím více času zabere cokoliv - od plánování výletu, po jeho uskutečnění. Taková fyzická zátěž se může projevit v rozdílných psychických reakcích. Naplánujte si pravidelná kontrolní stan🡕 oviště a každému dopřejte stejný čas pro odpočinek. Může být užitečné si při vícedenních túrách naplánovat i nějaký ten den odpočinku. Je moudré si určit vedoucího skupiny, většinou toho nejzkušenějšího, který na sebe vezme zodpovědnost za plán cesty, navigování a který bude určovat celkové tempo skupiny. Vedoucí by měl být schopen poskytnout první pomoc a zajistit, že každý bude potřebně vybaven na vícedenní túru.

🕙 Přidáno 17.6.2019
📂 Kategorie: Outdoor

Hodnocení: 4/5

Jak se vám líbil článek?

Komentáře