Blog ze světa outdooru ☀ Průvodce outdoorovým a sportovním vybavením.

Jak si vybrat správné lyže

Čím více času hodláte trávit mimo sjezdovky, tím širší lyže. Čím rychleji chcete jezdit a čím delší oblouk, tím delší a méně krojené lyže.

"Universálky" (neplést s Allmountain!)

Hned na začátek malou poznámku. Dlouhodobým užíváním látky endorfin, vybuzené stejně dlouhodobým nořením do prachového sněhu, mi slovo "universální" splývá s označením "75% off piste, 25% on piste". To jen pro pořádek.

Obecně se dá říci, že lyže, mající v nejužším místě mezi 80 a 90 milimetry a rádius cca 20 až 27 metrů, vám budou výborně sloužit, pokud je chcete používat jako universálky na všechno. Délku pak zvolte na výšku postavy. Nebojte se poněkud většího rádiusu, všechny freeridovky bývají o něco měkčí (hlavně ve špičce) než lyže na sjezdovku, takže je na upraveném povrchu snáze prohnete do rádiusu menšího než udává konstrukce.

Big Mountain

Dlouhé oblouky. Rychlá jízda. Dropy z vysokých skal. Direct line - žleb jetý rovně přímo po spádnici. Na takovéhle dovádění potřebujete lyži nad 90 mm, klidně i o dost delší než je vaše výška a rádius raději větší. Ale vykrojení lyže je dost o zvyku a osobních preferencích. Délka je nutná pro stabilitu a rychlost, klidně si přihoďte 10 cm k vaší výšce. K vykrojení lyže - nejen absolutní hodnota rádiusu je důležitá! Jednou cestou, jak dosáhnout stability lyže v oblouku, je nechat ji dosti nevykrojenou, kdy rádius na 190 cm dosahuje 35 m a více. Nebo se dá lyže vyrobit do jakéhosi tvaru Y, kdy na mocnou, širokou plácačku špičky navazuje podstatně užší střed a pata. Rádius je pak v přední části lyže poměrně radikální, zato na patě je lyže téměř rovná. Tím snadno plave nad sněhem a zahajuje oblouk, ve kterém však přichází ke slovu méně krojená část lyže a tím i stabilita. Úzká pata také dovoluje jezdci držet vzpřímenější postoj - nemusíte tolik zatěžovat patu lyže a bojovat s jejím vztlakem. Někdy se k témuž efektu používá swallowtail - vykrojená pata lyže. Viz například Salomon AK Rocket Lab.

Obludy nad 100 mm

Výborné lyže do opravdu hlubokého a čerstvého prašanu, bezvadně se ale hodí i do ostatních druhů "obtížného" sněhu. Použití je v zásadě stejné jako u jejich "štíhlejších" devíticentimetrových kolegyň. Zase platí stejná zásada: pomalejší jízda a kratší oblouk -> lyže na výšku postavy, rychlost a delší oblouk -> + 10 cm.

BC Freestyle & Freestyle

Tato heterogenní kategorie zahrnuje širokou škálu lyží, jejichž společnou charakteristikou je vždy výrazně zvedlá patka a relativně značná šířka. Další rozdíly oproti freeridovkám už nejsou tak zřetelné. Jde hlavně o rozdílné rozložení flexe a často také posunutý montážní bod směrem ke špičce lyže. Co by tato lyže měla zvládat? Skoky (hlavně dopady!) a jízdu v terénu, případně ve snowparku. Větší šířka jim dává stabilitu při dopadech a v hlubším sněhu. Některé lyže této kategorie se prolínají s BM lyžemi. Většinou však bývají o něco měkčí. Délka závisí na předpokládaném terénu a velikosti skoků. Do terénu a na velké skoky v parku lyže na délku postavy, případně i o něco delší. Pokud si nehodláte hrát na Setha Morrissona, nebo si chcete zadovádět i v rampě, zvolte lyže o něco kratší.

Pro "volný styl" výhradně ve snowparku platí v podstatě to samé, nejkratší délky freestylovek jsou určeny pro menší borce a do U-rampy. Vázání bývá často montováno téměř uprostřed lyže, kvůli snazší kontrole rotací.

🕙 Přidáno 17.6.2019
📂 Kategorie: Lyžování

Hodnocení: 4/5

Jak se vám líbil článek?

Komentáře