V současné době je fleece🡕 nahrazován jinými materiály, stále je však důležitou součástí outdoorového arsenálu. Málokdo z těch, kteří rádi provozují sportovní aktivity "tam venku", nemá ve své garderóbě zastoupen jeden či více oděvů nazývanými zažitým pojmem "fleece". Ale jakou "flísku" bychom si měli správně vybrat? Následující článeček vám snad poradí v džungli fleecové🡕 ho oblečení.
K čemu je fleece🡕 dobrý?
Řečeno velmi stručně a jasně, fleece🡕 je tu od toho aby vás udržel v teple. Fleece se stal obecně používaným pojmem pro úplety z polyamidových nebo polyesterových vláken s kartáčovou úpravou. Kartáčováním ošetřené polyesterové vlákno má dobré izolační vlastnostmi za sucha i za mokra.
Ze zkušenosti víme, proč fleece🡕 tak rádi nosíme: relativně rychle schnoucí, udržuje značnou část tepla i když je vlhký, umožňuje snadné nošení a kombinaci s ostatními vrstvami pro zachování komfortu v nejrůznějších podmínkách, příjemný omak i nošení, dobrá skladnost. S mírnou nadsázkou řečeno, jedná se o takový "high-tech" svetr🡕 .
Běžný fleece🡕 je však jen velmi málo voděodolný a větruvzdorný, tudíž za podmínek jiných než ideálních je třeba kombinace s oděvy zabraňující vodě a větru dostat se na tělo resp. úniku tepla.
Jak vybírat fleece🡕 ?
Při výběru je důležité si uvědomit na jaké aktivity fleecový oděv budeme používat. V závislosti na své hmotnosti oděv z fleece🡕 funguje dobře napříč jednotlivými vrstvami oblečení – lehká první vrstva i jako izolační druhá (střední) či svrchní.
Oděvy určené jako první, maximálně druhá vrstva jsou lehčí a mají anatomický střih. Slabší gramáže tolik nezahřejí, o to lépe jsou prodyšné (dobře odvádí pot). Pokud fleece🡕 použijeme jako druhou, případně poslední vrstvu, je potřeba aby měl vyšší gramáž, delší chlup a podle potřeby i nepromokavou úpravu.
Jaká gramáž je potřeba?
Faktorem výběru je tedy tloušťka/síla/váha materiálu. Obecně se setkáváme s následující váhovými kategoriemi u fleecové🡕 ho oblečení:
• 100 – nejlehčí látka v provedení lehká, střední a expediční váha. Velmi dobře vede vlhkost a příjemně se nosí.
• 100M (Microfiber) – lehká příze s velmi jemnými mikrovlákny pro pocit měkkosti.
• 200 – Střední váha (245 g/m2), oboustranná látka, všestranně použitelná. Vyrábí se i recyklovaná série z materiálu starých láhví.
• 200S – čtyřsměrná strečová verze.
• 200PS (PowerStretch) – lehká až středně těžká látka s přídavkem Lycry. Vnitřek látky je počesaný, příjemný, vede vlhkost, vnější povrch (úprava) je hladký, necuckovatí.
• 300 – těžká oboustranná látka s vlasem, užívaná pro oblečení do chladného počasí.
• 1000 Windbloc – kombinace Polartecu, bariéry proti větru a zpracování DWR.
• 2000 – strečový termomateriál užívaný původně na oblečení pro vodní sporty.
Design a střih
Většina svrchního oblečení z fleece🡕 jsou střihem jednoduché bundy🡕 , ale je pár bodů, kterých je dobré si všímat:
• Bunda upnutějšího střihu je tepelně efektivnější eliminující vzduchové kapsy, které jsou příčinou větší ztráty tepla. Na druhé straně byste neměli dělat kompromis ve velikosti, který by omezoval vaši pohyblivost tím, že bunda🡕 různě táhne nebo se nepříjemně vyhrnují rukávy.
• Kapsy jsou obecně výborná věc. V případě, že se ale chystáte používat batoh🡕 s bederním pásem nebo lezecký sedák, volte raději kapsy na prsou, které tolik nebrání pohodlnému použití.
• Stahování rukávů, límce a spodního okraje je dobré k udržení tepla
Údržba
Stejně jako u jiných prodyšných a nepromokavých materiálů, platí i u fleecu pár zásad jak se o něj starat:
• vyvarujte praní v aviváži či pracích přípravcích s detergenty (většina klasických pracích přípravků jak tekutých tak sypkých, které jsou k dostání v drogeriích a supermarketech).
• k údržbě (praní a impregnaci) využívejte přípravky pro to určené. Prodejce by Vám měl nabídnout správný přípravek přímo na materiál, který mu řeknete. Na impregnaci fleecu se jedná konkrétně o Nikwax Pollarproof (varianta sprej i tekutý) nebo Grangers Wash in či XT (sprej).
Komentáře